Sözleşmelerimiz

Şirketimiz'in Kullanıcı Sözleşmesi.

KULLANICI SÖZLEŞMESİ

1- Taraflar
KHC sunucularında sunumu yapılan hiçbir yazılı, sesli veya görsel içerik, materyal Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına ve Amerika Birleşik Devletleri Federal Kanunlarına aykırı olamaz. Aksi takdirde doğan ve doğacak olan tüm maddi ve manevi sorumluluklar Müşteri'ye aittir. Servis Sağlayıcı yükümlü değildir.
2 - Servis
Servis sağlayıcı, Müşteri'nin servisleri kullanımından veya hatalı kullanımından, sayfa içeriklerinden, elektronik posta (e-mail) ile alınan veya gönderilen bilgi, resim, yazı vs. den, doğan ve doğacak olan maddi veya manevi zararlardan dolayı sorunlu tutulamaz. Sorumluluk, Müşteri'ye aittir.
3 - Telif
Müşteri, telif hakları yasasına uymak zorundadır. Telif hakkı başkasına ait yazı, metin, resim vs. dökümanların izinsiz kopyalanması ve bunların müşteri sayfalarında yayınlanması ve bulundurulmasından dolayı çıkacak anlaşmazlıklarda, Servis Sağlayıcı taraf olarak gösterilemez, maddi veya manevi olarak sorumlu tutulamaz. Bu gibi durumlarda, üçüncü şahıslara taraf Müşteri'dir ve doğacak olan bütün maddi veya manevi zararları karşılamayı Müşteri kabul eder. Bu gibi durumlarda Servis Sağlayıcı anlaşmayı fesih etme hakkını saklı tutar.
4 - Veri
Servis Sağlayıcı, Müşteri'nin her türlü verisini düzenli bir şekilde korumak ve yedeklemek için elinden geleni yapar, buna rağmen Servis Sağlayıcı'da bulunan verilerde oluşabilecek hatalardan sorumlu değildir. Verileri yedeklemekle Müşteri sorumludur.
5 - Unsur
Internet, bir medya ortamı olduğundan, Müşteri , verilerinde gizli veya kişisel unsurlar olmamasına dikkat etmelidir. Aksi taktirde doğabilecek sorunlardan, Servis Sağlayıcı yükümlü değildir.
6 - Bilgi
Müşteri verilerinde, hiçbir şekilde, internet dolandırıcılığı(Sahte banka sitesi, herhangi bir websitesi, kurum, kuruluşun sahte web sitesini yaparak, kişisel bilgilerini çalmak, kredi kartı bilgileri çalmak. v.b.), pornografi, erotizm, vahşet, ahlaki ve kanuni değerlere aykırı, yazılı veya görsel içerik, telif hakları alınmış ve ücretsiz dağıtımına izin verilmemiş her türlü materyal, korsan yazılımlar bulundurmayacağını kabul eder. Bulundurduğu taktirde Servis Sağlayıcı, sorumlu tutulamaz, sorumluluk Müşteri'ye aittir. Servis Sağlayıcı, bu maddenin ihlali durumunda anlaşmayı fesih etme hakkına sahiptir. Sözleşme fesih edildiğinde ödenen ücretlerin ise iadesi yapılmaz.
7 - Zaman
Servis Sağlayıcı , yapılan sözleşmede belirtilen işlemleri zamanında yapmakla yükümlüdür.
8 - Muhasabe
Müşteri ödemelerini belirlenen dönemlerde yapmalıdır. Belirli ödemelerin zamanında yapılmaması durumunda, Servis Sağlayıcı, Müşteri'nin hesabını kapatma ve sözleşmeyi fesih etme hakkını saklı tutar.
9 - Fatura
Müşteri ödemelerini belirlenen dönemlerde yapmalıdır. Belirli ödemelerin zamanında yapılmaması durumunda, Servis Sağlayıcı, Müşteri'nin hesabını kapatma ve sözleşmeyi fesih etme hakkını saklı tutar.
10 - Kullanım
Müşteri kesinlikle spam e-mail gönderemez. İnternet kullanıcılarını dil, sıklık yada dosya boyutu açısından rahatsız edecek emaillar yollayamaz. İnternet kullanıcılarına istekleri dışında ticari reklam mailları yollayamaz. Bu maddenin ihlali durumunda KHC anlaşmayı fesih etme hakkına sahiptir.
11 - Müşteri
Müşteri kesinlikle KHC sistemlerini diğer internet kullanıcılarını zor durumda bırakmak, sistemlerine zarar vermek, sistemlerinin işleyişini engellemek, bu sistemlerden veri çalmak veya bu sistemleri herhangi bir şekilde yanıltmak için kullanamaz. Müşteri hiçbir şekilde KHC sistemlerinin güvenliğini tehdit edecek girişimlerde ve uygulamalarda bulunamaz. Örnek olarak (fakat bunlarla sınırlı değildir): Sisteme yada sistemin herhangi bir bölümüne yetki dışı izinsiz giriş, kullanım, güvenlik taramaları, sistem kaynakları ve trafiğini ölçme ve test işlemleri, email bombardımanı, DoS (Denial Of Service) saldırıları ve sistemi aşırı yükleme girişiminde bulunan saldırılarda bulunmak yasaktır. Servis Sağlayıcı bu maddenin ihlali durumunda anlaşmayı fesih etme hakkına sahiptir.
Servis sağlayıcı, müşteri web sitesinin internet ortamında sürekli yayınlanması için gerekli servisi vermekle yükümlüdür. Firmamızın müşterilerine verdiği web VDS-VPS hizmetini %99 Uptime oranında erişimi garanti eder. Fakat teknik hata ve servis sağlayıcı dışında oluşan kesintilerden dolayı sorumlu tutulamaz.
Müşteri, Servis Sağlayıcı'sı ile aralarındaki sözleşmenin uygulanmamasından doğacak tüm uyuşmazlıklarda Türkiye Cumhuriyeti Mahkemelerini ve Türkiye Cumhuriyeti İcra Dairelerinin yetkili olduğunu kabul eder.
Servis Sağlayıcı fiyat değiştirme hakkını saklı tutar. Sitede yayınlanan fiyatlara KDV dahil değildir. Müşteri KDV ödemeyi kabul eder.
sunucularında IRCD (Shell) account satın alan müşteri Radyo, BNC ve zararlı bir takım yazılımları sunucuya kuramaz. Aksi taktirde oluşacak her türlü maddi ve manevi hasar müşteriye fatura edilecektir.
Müşteri istediği zaman sözleşmeyi fesih edebilir. Fakat, ödenmiş ücretlerin iadesi yapılmaz. Ayrıca yayınlanan geri ödeme garantisinin gerçekleşmesi için müşterinin yaşadığı sorunu belirtmesi ve KHC bu sorunu çözmemesi ya da çözememesi gerekir. Sitemizde yayınlanan geri ödeme garantisinin gerçekleşmesi için müşterinin VDS-VPS adı değişikliği, VDS-VPS paket değişikliği, VDS-VPS türü değişikliği, VDS-VPS silinip yeniden açılması, VDS-VPSe script kurulumu, VDS-VPS yedekten yükleme ve VDS-VPS taşıma işlemlerinden herhangi birinin yapılmamış olması gerekmektedir. Yine sitemizde yayınlanan 15 günlük geri ödeme garantisinin gerçekleşmesi için müşterinin aldığı VDS-VPS paketine ait aylık trafik kullanımının 1GB'ı geçmemiş olmaması gerekmektedir. Süresi dolmuş olup faturası ödenmediği için duraklatılan hizmetlerden müşteri yedeğini almak için var olan faturasını ödeyip hesabını aktif etmek durumdadır. Ayrıca tüm VDS-VPS paket yükseltme ve tüm VDS-VPS süre uzatımları iade kapsamı dışında kalır. Ücretsiz .tk alan adı promosyonuyla birlikte satın alınan VDS-VPS paketleri de geri ödeme garantisi dışında kalır. Alan adı, Alan adı transferi, reseller(bayi VDS-VPS paketleri), dedicated, vps, vds, ip adresi ve ekstra hizmetler geri ödeme garantisi dışında kalırlar.
Müşteri .TR uzantılı belge gerektiren alan adlarının herhangi birini sipariş vererek ödeme yaptıktan sonra, 15 gün içerisinde alan adı için gerekli olan belgeleri tarafımıza eksiksiz veya doğru ulaştırmadıysa alan adı için ödemiş olduğu ücretin iadesi yapılmaz. Belge gerektiren alan adlarında sorumluluk müşteriye aittir.
Windows VDS-VPS müşterilerimiz kullandıkları VDS-VPS paketinin disk limitlerini aştığında sistem tarafından otomatik olarak VDS-VPSi alırken vermiş oldukları e-posta adresine disk limini aştığına dair e-posta gönderilir. Müşteri disk alanı limitini VDS-VPS paketinin seviyesi altına indirmez veya VDS-VPS paketini yükseltmez ise VDS-VPS paketi durdurulur. Müşteri destek talebi açarak bir defaya mahsus VDS-VPS hesabını tekrar aktif ettirebilir, aynı VDS-VPS paketinde tekrar disk limitini aşma durumu meydana geldiğinde VDS-VPS hesabı tekrar aktif edilmez, müşterinin VDS-VPS paketi yükseltmesi istenir ve VDS-VPS paketi yükseltmeden VDS-VPS hesabı aktif edilmez.
Web VDS-VPS ve Bayi VDS-VPS hizmeti dahilinde KHC FFMPEG hizmeti vermemektedir. Müşteri'nin sitesine 3. Şahıslar tarafından ses ve video yüklenmesi ile oluşan web sitesi yayını yasaktır. Bu maddenin ihlali durumunda KHC sözleşmeyi fesih etme hakkına sahiptir.
Müşteri aldığı hizmette belirtilen trafik limitini aştığında yeterli olan diğer bir pakete yükseltme yapmalıdır. Müşteri mevcut paketinde trafik aşımında GB başına 7 TL+KDV ödemeyi kabul eder. Ödenmediği taktirde sözleşme KHC tarafından tektaraflı olarak fesih eder ödemesi yapılmayan trafik aşımından kaynaklı tutarları ise mahkeme masraflarıyla birlikte tahsil eder.
Müşteri, KHC'den aldığı hizmetin içerisinde verilen ek hizmetler olan MySQL ve MSSQL servislerini farklı bir servis sağlayıcıdan alınan VDS-VPS ile birleştirilemez veya farklı bir uygulama için kullanamaz. Bu maddenin ihlali durumda SPNHOST.com erişim sağlayan ip adresini engelleyebilir veya hizmeti fesih etme hakkına sahiptir.
3.21: Kayıt, transfer, yenileme, whois, NS güncelleme, durum değişikliği vb. domain işlemlerinde KHC hizmet aldığı kayıt operatörüne (registrar) bağlı olan kural ve sözleşmeler ile birlikte ilgili ICANN kurallarını uygular. Bu kurallar zaman içinde değişiklik gösterebilir. Kullanıcı bu sözleşme ve kurallarda yapılabilecek olası tüm değişiklikleri kabul etmiş sayılır.
3.22: Alan adı uyuşmazlığı çözümünde KHC, kayıt operatörünün (registrar) kurallarına bağlı olarak işlem gerçekleştirir. .com .net .org gibi alan adlarında uyuşmazlık çözümü için ICANN kuralları gereği UDRP süreci uygulanabilir. Kullanıcı KHC üzerinde bulunan alan adlarında bu maddelerin ve süreçlerin uygulanabileceğini kabul eder.
3.23: Whois gizleme servisi kişisel verilerini korumak veya zararlı spam listelerine girmek istemeyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Bu hizmet kullanıcıyı yasal makamlar tarafından ulaşılmaz kılmadığı gibi KHC, bu hizmetin yasa dışı işlemler için kullanılmasına izin vermemektedir. Whois gizleme hizmetinde %100 gizlilik güvencesi verilmemektedir. KHC kullanıcı talebinden bağımsız olarak whois servisini kapatabilir veya açabilir.
3.24: KHC, Alan adı tescil hizmetlerinde sağlama şartlarını ve fiyatlarını bilgi vermeksizin değiştirme hakkına sahiptir. Bu düzenleme yıllık ödeme yapılan alan adlarının servis yenilenmesi sürecinden sonra yürütülüğe girecek olup servis yenilenmesi sırasında güncel fiyat ve şartlar açık ve eksiksiz olarak belirtilmektedir. Müşteri yenileme yapmak istemez ise veya yenilemeyi farklı bir şirket üzerinden yapmak isterse bu durumda Registrar şirketlerin ve Icann’ın koymuş olduğu kurallar çerçevesinde işlem yapma hakkına sahiptir.
3.25: KHC, Alan adı hizmetlerinde yenileme süreçlerini zamanında gerçekleştirmeyen müşteriler için alan adlarını süre bitimi itibari ile askıya almaktadır. Bu askı süreci alan adının üreticisinin belirlediği zamana göre değişir. Bu süre zarfında alan adını satın alan ana müşteri yıllık yenileme bedelini ödeyerek alan adını yenileyebilir ve tekrar geri alarak kullanım hakkını kazanabilir. Alan adı bu süre içerisinde yenilenmediği durumlarda alan adı REDEMPTATION PERIOD’a düşecektir. Bu süreçte alan adının hakkı artık müşteriden çıkmış ve bizim şirketimizin ve registrar şirketin insiyatifine bırakılmıştır. Bu süreçte alan adını KHC veya Registrar farklı bir şirkete satma hakkına sahiptir. Redemptation period sürecinde alan adını tekrardan almak isteyen eski müşteri veya yeni almak isteyen yeni müşteri değeri alan adı üreticisine göre değişmekle birlikte ortalama 100 USD olan ceza ücretini ödeyerek geri alabilir. Redemptation period sonrasında alınmayan alan adlarında artık süreç Registrar’ın insiyatifine geçmekte olup bu süreç sonrasında alan adının KHC üzerinden geri alınması mümkün olmamaktadır.
3.26: Alan adı hizmetleri satılan bir ürün değil, ücreti ödendiği süre boyunca kullanım hakkı alınan bir hizmet şeklidir. Bu nedenle alan adının bitiş süreleri içerisinde ücretinin ödenmemesi durumunda bu hak başka bir kişiye geçebilir.
4- Süre

4.1: İş bu sözleşme sipariş ve ödeme işlemlerinin internet ortamından KHC a iletilmesi ile birlikte tarafların belirtilen hak ve yükümlülükleri başlar.
4.2: Sözleşme süresi müşterinin ilgili hizmet için sipariş sırasında seçmiş olduğu ödeme periyodu kadardır.
4.3: Taraflar sözleşmenin sona ermesinden 10 iş günü öncesine kadar sözleşmenin süre sonunda sona ereceğini ihtar etmemişler ise sözleşme aynı şart ve hükümler ile önceki sözleşme süresi kadar uzar. (Ücret hususunda meydana gelen değişiklikler saklıdır.)
5- Ücret

5.1: İş bu sözleşmede belirtilen hizmetler karşılığı olarak ödenecek ücret sipariş işlemi sırasında belirtilen miktar kadardır. Belirtilen ücretlere kdv sonradan dahil ederek hesaplanır ve müşteriye gösterilerek tahsilat gerçekleşir.
5.2: KHC önceden haber vermeksizin fiyatlar ve tarifeler üzerinde ileriye dönük olarak değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Müşteri iş bu değişiklikler konusunda şimdiden oluşabilecek değişiklikleri kabul, beyan ve taahhüt eder.
5.3: Ücret sipariş tarihindeki Garanti bankası efektif satış kuru üzerinden Türk Lirasına çevrilerek ödenir.
5.4: Ücret kati sipariş tarihinden itibaren 5. iş günü sonuna kadar sipariş işlemi sırasında kredi kartı ile ödeme talimatı var ise kredi kartı hesabından, kredi kartı ile ödeme talimatı yok ise müşteri iletişim adresinde belirtilen banka hesap numaralarına veya KHC ‘a elden ödemekle yükümlüdür.
5.5: Ödemenin gecikmesi durumunda KHC vade farkı faturası kesme hakkını saklı tutar.
5.6: KHC, müşteri ödeme işlemini tamamlayıncaya kadar ilgili hizmeti kapatma, açma hakkını saklı tutar.
5.7: Müşteri almış olduğu hizmetlerin ödemelerini ödeme yöntemi ayrımı olmaksızın KHC’a bildirmekle yükümlüdür. Bildirimde sipariş numarası, ödeme yapılan ürün veya hizmetin ismi ve ödeme yöntemi açık bir şekilde belirtilmelidir.
6- Hizmet Yükseltme/Düşürme

6.1: KHC tarafından sağlamış olduğu tüm hizmetlerde paket düşürme yapmamaktadır.
6.2: Yükseltme siparişlerinde otomatik yükseltme sistem tarafından sağlanmadığı taktirde kullanıcı bu durumu sistem yöneticilerine bildirmek ile yükümlüdür.
7- Askıya Alınma

7.1: Ödeme konusunda problem yaşanması, kredi kartı ile ödeme talimatı olan müşterilerde provizyon sorunları veya hüküm ve yükümlülükler ile ilgili maddelerden dolayı KHC, müşteriye verilen hizmetlerin tümünü, e-mail, web, ftp hesaplarının tamamını durdurma hakkını saklı tutar.
7.2: Bu durumun devam süresince müşteri adına e-mail, web, ftp erişimleri yapılamaz ve e-mail hesapları bloklanarak gelen e-mailler geri çevrilir.
8- Fesih

8.1: Müşteri iş bu sözleşmenin herhangi bir maddesine aykırı davranarak sorumluluklarını ve taahhütlerini yerine getirmediği takdirde yada iş bu sözleşmenin ön yüzünde beyan ettiği bilgilerin doğru olmadığının tespiti halinde, yukarıda belirtilen sözleşmeyi askıya alma halinin 7 günden fazla devam etmesi halinde, KHC hiç bir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih etme hakkına sahiptir.
8.2: Bu şekilde gerçekleşecek fesih sonrasında müşteri; kalan süreye bakılmaksızın ödemiş olduğu son sözleşme ücretini geri isteyemeyeceğini, fesih tarihinde yürürlükte olan emsal sözleşme bedelinin 5 katı ticari cezai tazminat ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.
8.3: Müşteri hiç bir gerekçe göstermeksizin sözleşme normal süre ile sona ermeden 10 gün önce yazılı olarak ihtar etmek şartı ile iş bu sözleşmeyi süresi sonunda fesih etme hakkına sahiptir.
8.4: Sözleşmenin sona erme süresinden önce müşteri tarafından fesih edilmesi halinde sözleşme sonuna kadar ödenecek olan ücretlerin 1/2 sini defaten ve peşin olarak ödemeyi beyan, kabul ve taahhüt eder.
8.5: Yıllık Hizmet Alımlarında Herhangi Bir Dönüşü Olmayan Zarar ve Problem Yaşanırsa Hizmet'i Alan Müşteri'ye 1-2 Yıllık Harici Bir Hizmet Sağlanır Müşteri Yıllık Alım'da Bunu Kabul Eder.